piątek, 10 października 2014

Wielu ścinawian pamięta jeszcze wysoki mur porośnięty bluszczem okalający cmentarz ewangelicki od ulic Kościuszki i Kilińskiego. Dawniej ulica Kościuszki nosiła nazwę XV – lecia Wyzwolenia. Jak podają źródła historyczne:”…od południowego-zachodu z układem staromiejskim łączyło się przedmieście głogowskie. Tutaj do 1823 r. istniał średniowieczny cmentarny kościół Mariacki. Pierwotna budowla, częściowo spalona podczas najazdu husytów w 1428 r., odbudowana została w 1440 r. Świątynia była użytkowana przez stacjonujące wojska francuskie w 1813 r. jako magazyn. Teren cmentarza powiększony został w 1862 r.”
Cmentarz ewangelicki funkcjonował do końca II wojny światowej. W 1975 roku podjęto decyzje o jego likwidacji. Jako powód podano konieczność po-szerzenia ul. XV – lecia Wyzwolenia i ul. Kilińskiego do szerokości 40 metrów na potrzeby przyszłej obwodnicy. Innym powodem było dość uciążliwe dla mieszkańców siedlisko chuliganów , którzy obrali sobie za miejsce swoich spotkań zarośla tegoż cmentarza. Przypuszczać należy, że był to tylko pretekst, do pozbycia się z centrum miasta pozostałości po dawnych mieszkańcach Ścinawy.
Przed likwidacja dokonano inwentaryzacji tego, co jeszcze pozostało na terenie cmentarza. W trakcie inwentaryzacji natrafiono na 3 pamiątkowe płyty z XVI i XVII wieku. Ilość jeszcze widocznych grobów oszacowano na kilkaset. W roku 1976, na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Ścinawa, inżynier Romuald Schneider opracował kosztorys na wykonanie robót rozbiórkowych. Koszt wszystkich prac oszacowano na kwotę 286.914 złotych. Równocześnie opracowano kosztorys na zagospodarowanie terenu po byłym cmentarzu na kwotę 827.497 złotych.
W latach 1945 – 1976 rozebrano i wywieziono wiele cennych płyt nagrobnych. Były to płyty marmurowe i granitowe. Trafiały one najczęściej do kamieniarzy, którzy przerabiali je ponownie na pomniki. To, co pozostało, zrównano z ziemią, a resztki nagrobków zepchnięto do pobliskiej Młynówki. Na terenie zlikwidowanego cmentarza urządzono park i wytyczono nowe alejki. Jak wyglądał cmentarz przed likwidacją możemy zobaczyć na zdjęciach wykonanych podczas inwentaryzacji.
Autor: Andrzej Sitarski










































































































































Next
This is the most recent post.
Previous
Starszy post

1 komentarze: